Peruwiańska organizacja maoistyczna Shining Path, znana lepiej pod hiszpańską nazwą Sendero Luminoso (Świetlisty Szlak), która powstała w 1980 r., 25 maja zaatakowała wioskę San Miguel del Ene w trudno dostępnej górskiej dolinie Valle de los Rios Apurimac Ene y Mantaro (VRAEM), znanej z uprawy koki. W regionie tym wytwarza się 75% kokainy produkowanej w całej Ameryce Południowej. Policja oskarżała bojówki Świetlistego Szlaku o pełnienie funkcji ochroniarzy handlarzy narkotyków. W wyniku ataku zginęło 16 osób w tym dwoje dzieci. Atak miał miejsce niecałe dwa tygodnie przed drugą turą wyborów prezydenckich, w której lewicowy lider Pedro Castillo zmierzy się z prawicową kandydatką Keiko Fujimori, córką uwięzionego byłego prezydenta Alberto Fujimoriego, który dopuścił się wielu przestępstw, w tym zabójstw opozycjonistów.
W sierpniu 1991 r. terroryści ze Świetlistego Szlaku zamordowali dwóch polskich misjonarzy z zakonu Franciszkanów: Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. Pierwszy zginął od strzałów w skroń i środkową część kręgosłupa, a drugi od dwóch strzałów w tył głowy. Ciała misjonarzy znaleziono później kilka kilometrów od wioski Pariacoto. Na plecach jednego z nich terroryści przypięli tekturową tabliczkę z umieszczonym symbolem sierpa i młota i napisem: Taki los spotka wszystkich sługusów imperializmu. Wraz z kapłanami zginął wójt gminy. Świadek zdarzenia, siostra Bertha, opowiedziała później, że terroryści przeprowadzili „rozprawę sądową” nad kapłanami. Oskarżono ich m.in. o podburzanie modlitwą i kultem świętych przeciwko rewolucji, okłamywanie ludu Ewangelią i Biblią oraz imperializm, na czele którego stoi papież Polak. Już wcześniej obu misjonarzom, grożono śmiercią[1].
[1] Obu misjonarzy rząd Peru odznaczył pośmiertnie najwyższym odznaczeniem państwowym: Wielkim Orderem Oficerskim El Sol del Peru (Słońce Peru).